apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Vilniaus senamiestyje, greta Rotušės, stovintys didingi Pacų rūmai tada, kai juos valdė LDK didysis etmonas Mykolas Kazimieras Pacas, laikyti vienu puošniausių sostinės pastatų. Anuomet į barokinius perdaryti rūmai atliko ir savotišką viešbučio funkciją. Juose apsistodavo LDK kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jonas Sobieskis, Rusijos carai Aleksandras I ir Petras I, lankėsi ir Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas.

Pasibaigus Pacų valdymo erai, XIX a. rūmai iš pradžių pritaikyti karinėms reikmėms, vėliau milicijai, po to – policijai. Taip ilgainiui jie neteko savo didybės ir kurį laiką stovėjo apleisti. Tačiau dabar, po kone dvejus metus trukusių statybų, baroko stiliaus rūmai vėl išsiskleidė visu buvusiu savo puošnumu ir prabanga. Jų vidus tviska marmuru, sienas vėl puošia autentiškos po tinko ir dažų sluoksniais kadaise paslėptos italų meistrų freskos, atkurtas barokinis frontonas, o apie buvusius valdytojus primena ant fasado atsiradęs Pacų herbas, taip ir viliojantis turistus jį fotografuoti. Buvę rūmai dabar atgimė kaip prabangus penkių žvaigždučių viešbutis „Pacai“, kurio projektą įgyvendino generalinės rangos bendrovė „Conresta“. Pasak įmonės vadovo Luko Laukaičio, tai vienintelis viešbutis Lietuvoje, turintis tiek išlikusios autentiškos sienų tapybos, ir tuo pačiu sudėtingiausias įmonės kada nors įgyvendintas projektas. „Lietuvoje tokių su kultūros paveldu susijusių projektų atliekama labai mažai, šalyje yra vos keletas įmonių, kurios galėtų įgyvendinti tokio masto idėjas, todėl viešbutis „Pacai“ daugumai statytojų būtų didelis iššūkis“, – pasakoja jis.

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Atspindės Pacų laikotarpį

Architektas S. Mikštas prisimena, kad paruošti Pacų rūmų rekonstrukcijos projektą su pertraukomis užtruko maždaug penkerius metus. Tiek laiko prireikė archeologiniams, polichromijos ir pastato architektūros tyrimams, istorinių šaltinių studijoms. Reikėjo sužinoti, kaip visas pastatų kompleksas evoliucionavo per šimtmečius – nuo XV a. iki mūsų dienų.

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Atsivėrė lipdiniai ir freskos

Apie tai, kad puošnieji rūmai per pastarąjį šimtmetį gerokai pasikeitė, liudijo ne tik istoriniai šaltiniai, bet ir atlikti tyrimai. Pavyzdžiui, sienose rasti gerai išsilaikę stogo konstrukcijų mazgai parodė, kad barokinis rūmų stogas buvęs gerokai aukštesnis, nei buvome įpratę matyti pastarąjį šimtmetį.

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Klasikinį interjerą papuošė dekoratyvinio betono grindys

Viešbučio „Pacai“ interjero klasikinį stilių pabrėžia ir dekoratyvinio betono grindys, įrengtos ant daugiau nei 600 laiptų pakopų ir 600 kv. m plote holuose bei koridoriuose. Kad būtų suformuotos unikalios spalvos ir raštai, UAB „Top decor“ specialistai glaistymo darbus atliko rankiniu būdu.

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

Grindims įrengti buvo panaudota Vokietijos koncerno „ARDEX“ unikali dekoratyvinių grindų sistema PANDOMO® Loft“. Tai – natūrali mineralinė medžiaga, padengta specialia alyva, dviem sluoksniais poliuretaninio lako ir vašku. Ši medžiaga puikiai tinka tiek privačiose, tiek ir komercinėse erdvėse, nes pasižymi gana atspariu paviršiumi, o taip pat leidžia išgauti pageidaujamą spalvos toną. Labai svarbu tai, kad analogiškos medžiagos naudojamos ir vertikaliems paviršiams, tai yra, tą patį stilių galima išlaikyti ir dekoruojant sienas ar lubas. Visos „Pandomo“ grindų, sienų ir lubų paviršių dekoravimo sistemos yra draugiškos aplinkai ir žmonėms bei atitinka aukščiausią emisijų ribojimo klasę EC1 PLUS. Šias grindų dizaino sistemas „ARDEX“ rekomenduoja įrengti tik patyrusioms, specializuotoms ir profesionalioms kompanijoms. Viena iš tokių Šiaurės ir Baltijos šalių regione yra UAB „Top decor“.

UAB „Top decor“ direktorius Egidijus Dilba pasakoja, kad įrengti grindis viešbutyje „Pacai“ buvo įdomu, bet nelengva. „Apie projekto sudėtingumą liudija faktas, kad darbams atlikti buvo numatytas 2 mėnesių terminas, bet mes užtrukome dvigubai ilgiau. Sudėtinga buvo dirbti todėl, kad mūsų darbų technologinis procesas vyksta 6 dienas, o dirbome ne vieni. Be mūsų objekte tuo pačiu buvo atliekama aibė „dulkinų“ darbų, judėjo šimtai darbuotojų“.

Dekoratyvines ir pramonines grindų dangas UAB „Top decor“ įrenginėja jau daugiau nei 15 metų. Daugiausia, be abejo, tenka įrengti pramoninių grindų. Tačiau, anot E. Dilbos, visada įdomiau būna vykdyti nestandartinius projektus. Prisiliesti prie istorinių vertybių apskritai yra kažkas ypatingo.

Dekoratyvinio betono grindys puošia rekonstruotų Pacų rūmų interjerą

„Viešbutis „Pacai“ būtent ir atitinka tą istorinę dvasią. Jame dirbti buvo ne tik įdomu, bet ir labai atsakinga. Todėl darbams atlikti ir rinkomės labai kokybiškas pasauliniu lygiu žinomo gamintojo „ARDEX“ medžiagas. Beje, ieškant paties geriausio sprendimo, dizainerėms pateikėme dviejų gamintojų panašius produktus, bet „PANDOMO® Loft“ danga labiau atitiko jų lūkesčius“, – atskleidė pašnekovas.

Straipsnis parengtas pagal: structum.lt. Sugrąžinta Pacų rūmų didybė. Giedrė Linden, Vytautė Kazanavičiūtė.

Pasidalink: