ltzh-CNenfrdeplrues

apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Namo statybos kaina, kokia ji?

Namo statybos kaina, kokia ji? Namo statybos kaina, kokia ji?

STATYBOS INOVACIJA, UAB

Dažnas žmogus, nusprendęs statyti namą, nežino nuo ko pradėti šį procesą, kaip išvengti dažnai pasitaikančių klaidų, kaip tilpti į planuojamą biudžetą ir sėkmingai įsikelti į naujai pastatytą būstą daugmaž po metų. Tai kiekvieno statytojo tikslas, tačiau dažnai tai lieka tik svajonė.

UAB "Statybos inovacija" dirbanti individualių namų rinkoje, pastebi dažnai daromas statytojų klaidas, dėl kurių norimas rezultatas nepasiekiamas: namas net nepradedamas statyti, keičiamas projektas, parduodamas sklypas, pradedama, bet neplanuotai sustojama keleriems metams, arba darbai kasmet vykdomi atskirais etapais, šiais metais- pamatai, už poros metų- dėžutė, ir t.t. O jei ir pastatoma, tai smarkiai viršijus pradžioje įsivaizduojamą biudžetą. Kodėl taip nutinka?

Atsakymas paprastas - pritrūko lėšų. Apie statybos kainą dažnas pradeda galvoti, kai jau yra projektas, ar net ir statybos leidimas. Bet projekte jau ir yra užprogramuota namo statybos kaina. Ir dažnai ji daug didesnė nei tikėjotės. O projektavimo procesas ir derinimas vyko vos ne pusę metų, jau ir su architektu atsiskaityta, jau susigyventa su mintimi, kaip atrodys namas.

Tada pradedama žiūrėti tik į mažiausią siūlomą kainą, ieškomas pats pigiausias statybininkas, ar pigiausios medžiagos. Deja, ir tai dažnai nepadeda sutaupyti, nes tenka taisyti broką, kažkokie darbai buvo nenumatyti ir pan. O tai naujos išlaidos. Taigi finansinė našta kažin ar palengvėja.

Namo statybos kaina iš esmės priklauso nuo architektūrinio projekto sprendimų, Tos pačios kvadratūros namui ji gali skirtis 1,5-2 kartus. Nemažas skirtumas. Dažnai rinkoje vartojamas terminas kvadratinio metro statybos kaina. Tai apibendrintas skaičius, gautas iš praktikos, tačiau biudžeto orientacijai jis patogus. Vieną namą galima pastatyti už 450 Eur/m2, o kitam ir 750 Eur/m2 neužtektų. Kartais pasitaikantys klaidinantys skaičiai 300 - 400 Eur/m2 - tik dalinė statyba, vadinama dėžutė, be išorės ar vidaus dalines apdailos, šiltinimo, vidaus inžinerinių tinklų, langų ir t.t. Be to, kalbame apie gyvenamą namą, atitinkantį šiuolaikinius standartus, šilumos varžos reikalavimus, o ne kokią pašiurę.

Namo statybą reikėtų dalinti į du etapus. Pirmas - pasiruošimas: sklypo įsigijimas, grunto, inžinerinių tinklų privedimo analizė, namo koncepcija (vieno aukšto ar dviejų, kiek kambarių, kokio dydžio, kokių papildomų patalpų reikia), toliau - projekto paruošimas, iš kokių medžiagų statyti, statybos leidimas ir t.t. Visa tai užims kelis mėnesius laiko. Vienareikšmiškai galima pasakyti, kad šiame etape ir susiformuoja namo statybos kaina. Retas kuris apie tai pagalvoja. Dažniausiai jau turint projektą, o dažnai ir statybos leidimą, pradedama galvoti, kiek kainuos pati statyba. Tada ieškomas potencialus rangovas statybininkas, kad sudarytų sąmatą. Jei viskas teisingai suskaičiuota ir įvertinta, kainos tarp skirtingų rangovų gali skirtis keliais procentais. Bet kas tie keli procentai prie 500tūkst., jei buvo galima suprojektuoti 1,2-1,5 karto pigiau, tik reikėjo projektuoti pagal numatytą biudžetą.

Statybų specialistas, vien pažvelgęs į projektą, gali pasakyti kiek daugmaž kainuos namo statyba. Retas architektas gerai išmano statybos kainas, o ir projektuojant jam nebuvo kelta tokia užduotis, kad statyba neviršytų turimo biudžeto. Dažnai tai vyksta remiantis grožio ir architektūros išraiškos principu. O ir užsakovas nori ir to, ir ano visai nemąstydamas apie turimas lėšas.

Kaip gali skirtis kaina (Eur) dėl sklypo grunto savybių, dėl techninių ir architektūrinių sprendimų pateikiama lentelėje (150 m2 ploto namui):

Kaina

Pamatai,

be rūsio

Dėžutė, sienos,

perdangos

Stogas

Išorės

apdaila

Dalinė vidaus

apdaila

Vidaus inžineriniai

tinklai

Langai, durys,

vartai

nuo  4 650  15 000  11 000  11 000  5 800  8 700  4 650
iki  24 000  27 000  35 000  24 000  7 300  24 000  11 000

 Paprastai tokio namo statybos kaina ir svyruoja tarp 58 000 Eur ir 145 000 Eur. Matyti kad skirtumai gali būti labai dideli. Ką daryti?

Prieš statant namą, būtina numatyti biudžetą. Dar prieš įsigyjant sklypą ir projektuojant būtina pasitarti su statybos exspertais-praktikais individualių namų statyboje. Diskutuojant ir dirbant kartu užsakovui, architektui ir statybos ekspertui galima suprojektuoti ir pastatyti namą, neviršijant numatyto biudžeto bei optimaliom laiko sąnaudom.

Pasidalink: