apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Įtemptas armavimas ir kitos pažangios statybos technologijos pramonės objektams

Įtemptas armavimas ir kitos pažangios statybos technologijos pramonės objektams Įtemptas armavimas ir kitos pažangios statybos technologijos pramonės objektams

DELTA NOVA, UAB

www.deltanova.lt

Domintis Akmenės cemento gamyklos statiniais, akis užkliūna už įspūdingų skaičių – statinių aukščio, tūrio ir kt. dar didesnį įspūdį palieka tokių objektų statybos tempai. Tačiau šiuolaikinės technologijos sudaro galimybę net ir labai sudėtingus iššūkius įgyvendinti itin greitai. Svarbiausia – pasirinkti tinkamus partnerius ir optimaliausias technologijas.

Įtemptas armavimas

Prie AB „Akmenės cementas“ naujosios technologinės linijos statybos prisidėjo ir UAB „Delta Nova“, ji Akmenės cemento gamykloje buvo atsakinga už slenkamųjų klojinių sistemos valdymą, nepertraukiamai betonuojant žaliavos siloso bokštą, taip pat atliko šio bokšto įtemptojo armavimo darbus.

Šioje srityje įmonė turi didžiausią patirtį Lietuvoje. Daugybėje projektų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, sėkmingai naudotas gelžbetonio konstrukcijų armavimas įtemptaisiais lynais. Pavyzdžiui, suomių įmonės „Quattrogemini Ltd“ užsakymu bendrovė sėkmingai atliko panašaus projekto – naujos „Cemex“ cemento gamyklos Bruocėnuose (Latvija) – žaliavos siloso bokšto įtemptojo armavimo darbus, vėliau partnerių – vokiečių bendrovės „Dywidag-Systems International“ – pakviesti įmonės specialistai, kaip instruktoriai ir darbų vadovai, dalyvavo statant panašius objektus Rumunijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Įtemptas armavimas

Tokia rekomendacija tapo puikia paskata patikėti analogiškus darbus įmonės specialistams ir Naujojoje Akmenėje. Ne mažiau perspektyvi ir nepertraukiamo betonavimo slankiaisiais klojiniais technologija – ji leidžia itin greitai atlikti didelės apimties objektų statybos darbus. Pavyzdžiui, Šiaulių nuotekų valykloje 15 m aukščio ir 16 m skersmens rezervuarų betonavimo darbai truko vos keturias dienas (vieno rezervuaro), o 60 m aukščio pagrindinė laiptinė atliekų deginimo gamykloje UAB „Fortum Klaipėda“ iškilo vos per 17 parų (neskaičiuojant pasiruošimo, klojinių montavimo, išmontavimo darbų ir trijų dienų pertraukos, pradėjus betonuoti).

Nepertraukiamo betonavimo slankiaisiais klojiniais technologija suteikia galimybę ne tik taupyti statybos darbų laiką, ji užtikrina ir patikimą statinio sandarumą, o tai ypač svarbu tokiems statiniams kaip skysčių rezervuarai. Betonavimo darbams pasitelkus slankiųjų klojinių sistemą, gaunamas vienalytis betonas, išvengiama vadinamųjų technologinių betono siūlių sienose, nes šios kartu su deformacinėmis siūlėmis yra jautriausios konstrukcijų vietos. UAB „Delta Nova“ Lietuvoje atstovauja Austrijos bendrovei „Gleitbau GmbH“. ji yra viena šios technologijos pradininkių, nuo 1961 m. įgyvendinanti didžiąją dalį visų slankiaisiais klojiniais betonuojamų projektų visame pasaulyje (vidutiniškai 100 projektų apie 30 pasaulio šalių visuose žemynuose kasmet), turinti gamybos kokybės kontrolės ISO 9001:2000 ir darbų saugos SCC sertifikatus.

Pirmą kartą Lietuvoje ši technologija panaudota 1994 m., statant Kauno vandens nuotekų valyklos metano dujų rezervuarus. Tačiau nuo to laiko ilgus metus pritaikyti šios technologijos mūsų statybininkai neturėjo progos. Taip jau sutapo, kad 2011-aisiais tokių projektų buvo net trys: taip buvo statomi Šiaulių nuotekų valyklos dumblo pūdymo rezervuarai, cemento siloso bokštas AB „Akmenės cementas“ gamykloje, atliekų bunkeris bei pagrindinė laiptinė „Fortum Klaipėda“ atliekų deginimo kogeneracinėje jėgainėje.

Įtemptas armavimas

Akmenės cemento gamyklos projektui įgyvendinti pasirinktas ir kitas UAB „Delta Nova“ kartu su austrų bendrove „RSB Schalungstechnik“ pasiūlytas siloso bokšto vidinio kūgio klojinių sprendimas. Išbetonuoti 22 m skersmens ir beveik 20 m aukščio kūgį, prasidedantį 10 m aukštyje, labai tiko austrų siūloma technologija. jos esmė tokia, kad iš dvitėjų plieno sijų gaminami standūs vidinių ir išorinių klojinių karkasai, į juos, fiksuojant spraustais, montuojamos specialiai išpjautos 0,5 m aukščio klojinių plokštės. Vidinių kūgio klojinių karkaso standumą užtikrina gniuždomieji žiedai, išorinių – tokie patys tempiamieji žiedai. Betonuojama pilant betoną spirale iki 0,5 m storio sluoksniu.

Taip galima betonuoti nepertraukiamai, o technologija puikiai tinka įvairiausiems rezervuarams: paprastiems cilindriniams, cilindriniams su priešingais dugno ir stogo kūgiais, kiaušinio formos, taip pat vandens bokštams, vėjo jėgainių stiebams ir kitiems specialiems sudėtingų formų statiniams.

Įtemptas armavimas

UAB „Delta Nova“ specialistai tikisi, kad puikūs pavyzdžiai paskatins dažniau naudoti tiek nepertraukiamo betonavimo slankiaisiais klojiniais, tiek gelžbetonio konstrukcijų armavimo įtempiamais lynais technologijas pramonės objektų statyboms ir ateityje.

Nuotr. AB „Akmenės cementas“ nepertraukiamai betonuojamas žaliavos (klinkerio) siloso bokštas Naujojoje Akmenėje (Injektuojami siloso bokšto įtemptųjų lynų pluoštų kanalai. Slenkamieji klojiniai montuojami pradiniame lygyje. Išbetonuotame siloso bokšte montuojami RSB apversto kūgio klojiniai).

Užsakovas: AB „Akmenės cementas“.

Rangovas: AB „Panevėžio statybos trestas“; subrangovas: UAB „Delta Nova“.

Metai: 2011 m.

Pagrindiniai duomenys apie projektą: siloso bokšto sienos armuotos įtempiamais 7 ir 5 lynų pluoštais tarp alt. 9,55 – 44,02 m.

UAB „Delta Nova“ atliko: įtempto armavimo dalies darbų technologinės dokumentacijos paruošimas; DSI MA6807/05 sistemos medžiagų tiekimas, pluoštų kanalų ir inkarų įrengimo darbų instruktavimas; lynų prastūmimo į kanalus, pluoštų įtempimo ir kanalų injektavimo darbai.

Straipsnis publ. sctructum.lt. Pažangios statybos technologijos pramonės objektams.

Pasidalink: