apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Stiklo plastiko formų gamyba

Stiklo plastiko formų gamyba Stiklo plastiko formų gamyba

TOPPLASTAS, UAB

Įžanga: Stiklo plastiko (GRP) gaminių gamyba yra pakankamai nauja ir specializuota sritis, tad apie tai sunku rasti praktinės literatūros. Daugiausia patirties, žinoma, įgyjama per eksperimentus ir gamybą dirbtuvėse bei tuo užsiimančiose įmonėse.

Todėl dažniausiai skirtingos įmonės susiduria su tomis pačiomis problemomis, kurias sprendžia savaip, vietoj to, kad pasinaudotų paprastais „know-how“ principais, jeigu jie būtų lengvai prieinami.

Straipsnio autorius Rolf Wolfangel yra vienas iš didžiausią patirtį kompozitų (kitaip vadinamų stiklo plastiko gaminių) technologijoje turinčių specialistų pasaulyje. Su savo komanda jis tobulino formų gamybos procesus, kūrė ir sprendė technologines bei kitas problemas GRP gaminių serijinėje gamyboje. Jomis ir nori pasidalinti šioje straipsnių serijoje.

Kokybė ir švara ilgainiui atsiperka

Įvairių mašinų ir įrangos tiekimas visame pasaulyje parodė, kaip skirtingai įmonės funkcionuoja. Pastebėta, kad labai dažnai įmonė susiduria su švaros trūkumo problema. O tai labai greitai priveda prie suprastėjusios formų kokybės bei tikslumo, ko pasėkoje, žinoma, nekokybiški ir iš formos išgaunami gaminiai. Todėl labai svarbu žinoti ir suprasti, kiek daug lemia švara.

Sekantis labai svarbus aukštos kokybės GRP gaminių gamybos kriterijus yra pačių formų kokybė.

Dauguma verslininkų yra paskaičiavę, kad forma gali atlaikyti 300 išėmimų. Turint omenyje, kad gamyba turi būti ekonomiška, patikima ir nebrangi, kyla klausimas, kad yra pigiau:
-    forma, kuri po 300 nuėmimų palieka įbrėžimus, jos kampai lūžta, atsiranda paviršiaus poros;
-    ar forma, kuri taip tvirtai ir patikimai pagaminta, kad ji išliks naudojama ir po 3000 nuėmimų, o gal net ir daugiau.

Yra realių įmonių, kurios 12 metų dirba su forma, nuo kurios kasdien išimami 2 gaminiai.

Ar forma gaminama rankiniam laminavimui, serijinei gamybai, ar RTM forma, principas visada yra tas pats: kiekvienas Litas, investuotas į formą, atsiperka gamyboje daug kartų daugiau! Jeigu Jūs vertinate patikimą, saugų ir aukštos kokybės paviršių, nebandykite taupyti ant formos.

Iš pirmo žvilgsnio atrodanti brangi forma gamyboje pasirodo yra ekonomiška, kai gaminio paviršiaus nereikia papildomai poliruoti, šveisti ar kitaip taisyti.

Rėmėmės vienos gamybinės įmonės pavyzdžiu, kai buvo planuojama serijinė gamyba, ir ši įmonė gavo du pasiūlymus formos pirkimui. Viena forma kainavo 6000EUR, kita – 1750EUR. Įmonė, žinoma, nenorėjo mokėti brangesnės kainos ir nusipirko pigesnę. Brangesnę formą įmonė gavo už dyką iki tol, kol gamintojas pats įsitikins formos taupumu. Taigi įmonė naudojo jas abi, ir netruko pastebėti, kad iš pigesnės formos pagamintą kiekvieną gaminį reikia tobulinti, taisyti apie 45min., taigi naudojosi papildomos žaliavos – 5EUR kiekvienam gaminiui bei darbuotojų papildomas darbo laikas. Pagaminus produkcijos 3000vnt, per 5-erius metus susitaupė 150,000EUR, o pigesnę formą būtų reikėję keisti nauja kas 300-500vnt.

Šią pavyzdinę formą, po 3000vnt nuėmimų galite pamatyti štai čia:
 plastiko-formos

Tobulai formai reikalingi tobuli modeliai

Tam, kad pagamintumėte kokybišką ir ilgalaikę stiklo plastiko formą, Jums bus reikalingas darbinis modelis (nuo kurio forma bus nuimama).

Dauguma modelių yra gaminami senuoju būdu – iš medžio. Kadangi reikalingas geras ir lygus paviršius, medinį modelį reikia padengti fileriu (glaistu), šlifuoti. Tuomet modelis padengiamas purškiamu poliesteriniu gelkautu, nupoliruojamas. Šis metodas užima labai daug laiko ir galutiniame etape gaunasi labai brangus procesas, todėl ilgainiui modelių gamyboje imta naudoti uriolą, nes paviršiaus apdirbimas yra žymiai lengvesnis, paprastesnis ir greitesnis.

Uriolas nesikraipo, neplyšta, todėl jos yra tikslesnės nei tos, kurios pagamintos iš medžio.

Oriolo paviršius apdirbamas šitaip: pirmiausia paviršius gerai nušlifuojamas (pasirinktu būdu). Tuomet modelis turi būti nuvalomas nuo dulkių bei kitų nešvarumų ir 4-5 kartus išvaškuojamas. Taip uriolo paviršiaus poros bus užpildytos. Kai vaškas sutvirtėja, padenkite modelį skystu vašku (pvz. OSKARS M500). Tokiu būdu išvengiama „žuvies akies“ efekto, kurį įgaudavo modelis naudojant PVA laką. Saugus nuėmimas nuo modelio tuomet yra garantuotas.

Žinoma, toks pats vaškavimo metodas yra taip pat tinkamas ir mediniams modeliams su lakuotais paviršiais.
Oriolo modelio paviršius yra šiek tiek šiurkštus dėl uriolo porų, tačiau reikia labai nedaug pastangų, kad jį apdirbtumėt lyginant su mediniais modeliais, kurie turi būti nušlifuojami, padengiami glaistu ir lakuojami daugybę kartų.

Yra keletas modelių apdirbimo patarimų:

-    šlifavimas turi būti atliekamas rankomis;

-    dideliems plotams šlifuoti naudokite medines lentas (iki 80cm pločio), ant kurių pritvirtinamas švitrinis popierius;

-    ypatingų formų modeliams pasigaminkite reikalingos formos medinius profilius, kuriais palengvintumėt sau šlifavimą;
 
 stiklo-plastiko-formu-gamyba

Formų gamyba

Kai pagaminamas ir paruošiamas modelis, gaminama forma, kuri yra kertinis ir svarbiausias dalykas serijinių GRP (stiklo plastiko) gaminių gamyboje.

Su keliomis išimtimis, formos gamyboje naudojamas tas pats „laminavimo“ (stiklas+derva) procesas kaip ir GRP gaminių gamyboje, nesvarbu ar tai būtų vienos ar dviejų dalių forma, ar RTM metodu gaminamiems gaminiams skirtos formos.

Tam, kad užtikrintumėte formos ilgalaikiškumą, pirmas 3mm gelkauto sluoksnis yra labai svarbus tam, kad formos paviršius būtų idealus ir apsaugotų nuo stireno poveikio. Šiame etape darbas turi būti atliekamas kaip niekad tiksliai.

Gelkauto „buferis“ turėtų apsaugoti formą ir nuo vandens bei rūgščių garų.

Formos gali būti gaminamos ir iš kelių dalių, kurios vėliau sujungiamos.

plastiko-formu-gamyba

Straipsnį parengė Rolf Wolfangel, „Wolfangel“ Gmbh; išvertė UAB „Topplastas“

Parengta: UAB „Topplastas“

Pasidalink: