apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Statybiniai blokeliai Fibo: Renkamės blokelius mūriniam namui

Statybiniai blokeliai Fibo: Renkamės blokelius mūriniam namui Statybiniai blokeliai Fibo: Renkamės blokelius mūriniam namui

SAINT-GOBAIN STATYBOS GAMINIAI, UAB

Blokeliai mūrinių namų statybai jau gana seniai nurungė kitas tradicines statybines medžiagas. Geros termoizoliacinės savybės, ilgaamžiškumas, tvirtumas, greitas darbas – visa tai padėjo blokeliams užimti aukštas pozicijas statybų rinkoje. Ši medžiaga naudojama įvairių objektų statybai – sėkmingai įgyvendinami būsto, prekybos ir pramoniniai projektai, blokeliai naudojami pastatų sienoms mūryti, sienoms tarp butų ir laiptinėms statyti. Nusprendus statytis mūrinį namą, dažnai susiduriama su pasirinkimo problema.

Statybiniai blokeliai Fibo: renkamės blokelius mūriniam namui

Kokie blokeliai tinkamesni – akytojo betono, silikatiniai, betono, keraminiai, o gal keramzitbetonio? Šie penkių rūšių statybose dažniausiai naudojami mūro blokeliai turi ypatumų, techninių savybių, pranašumų ir trūkumų.

Seniau pagrindinė mūrui naudota medžiaga buvo plytos. Palyginti su plytomis, mūro blokeliai 4–5 kartus paspartina statybų darbų trukmę, sumažina vidaus sienų mūrijimo ir apdailos išlaidas, jie lengviau transportuojami ir mūrijami. Kaip ir akmuo, mūras yra patvari medžiaga – atspari laikui, nedegi, nepūvanti, nerūdijanti. Statant pastatą iš blokelių gerokai sumažėja mūro mišinio sąnaudos, o dirbant su plytomis jo sunaudojama kur kas daugiau. Statydami iš blokelių ne tik sutaupysite pastatų statybos ir apdailos darbams, bet ir padidinsite paties pastato plotą, nes šių gaminių plotis nėra didelis.

Jei jau nuspręsta namą statyti iš blokelių, renkantis svarbu žinoti ne tik gaminio sudėtį, bet ir jo savybes.

Drėgmės įgeriamumas

Apie bloko ilgaamžiškumą ir šiluminę varžą susimąsto daugelis pirkėjų, tačiau į tokį parametrą, kaip drėgmės įgeriamumas arba įmirkis, dėmesį atkreipia ne kiekvienas. Nors sienos iš akytojo betono (dujų silikato) ir keramzitbetonio blokelių yra šilčiausios, tačiau laikas, per kurį vienodomis, įprastomis sąlygomis mūryti blokeliai (veikiami kritulių ir kitų oro sąlygų) įgaus deklaruojamas vertes, bus skirtingas. Antai iš dujų silikato blokelių sumūryta siena sudrėkusi džiūsta apie šešis mėnesius, net jeigu oras būna sausas. Iš keramzitbetonio blokelių sumūryta sudrėkusi siena sausu oru džiūsta apie dvi savaites. „Laboratorinė akytojo betono blokelių deklaruojama šiluminė varža yra didelė, todėl pirkėjams atrodo, kad blokeliai yra labai šilti, tačiau laikui einant jie kempinės principu linkę įgerti drėgmę, tad ir jų faktiniai parametrai kinta. Tai galima būtų palyginti su šlapiais kailiniais, kurie nebelaiko šilumos. Galvojant apie mūrinio namo statybą į tai reikėtų atkreipti dėmesį“, – teigia UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ Fibo produktų grupės vadovas Ryšardas Barkovskis.

Didelis dujų silikato blokelių drėgmės įgeriamumas praktiškai neleidžia pasiekti deklaruojamų šilumos rodiklių. Nerekomenduojama iš šios medžiagos blokelių statomo namo palikti neapsaugoto per žiemą. Keramzitbetonio blokeliai turi sujungtą stambių išorinių porų sistemą, kuri gerai drenuoja vandenį ir neleidžia jam kauptis. Mūras puikiai „kvėpuoja“ (µ= 10). Smulkiosios vidinės keramzito grūdelių poros yra uždaros ir skysčių beveik neabsorbuoja. Dėl to vidinis patalpos klimatas visuomet yra sveikas, sienose nesikondensuoja drėgmė. Praėjus tik porai savaičių nuo statybų pabaigos, išorinė blokelių siena išdžiūsta net iki 4 proc. likutinio drėgnumo.

Stipris ir svoris

Kiti svarbūs blokelių parametrai yra stipris ir svoris. Prieš statantis namą, klientui sunku suvokti, koks turėtų būti gaminio gniuždomasis stipris, kokius blokelius pasirinkti. Atspariausi gniuždymui yra silikatiniai blokeliai, tačiau jų šiluminė varža – viena blogiausių. Pasak R. Barkovskio, stipris nėra labai reikalingas statant gyvenamąjį 1–2 aukštų namą, tai svarbiau daugiaaukščio namo statybai. Šis blokelių parametras pervertinamas, dėl kurio aukojami kiti teigiami dalykai, pvz., šilumos izoliacija. Jei namas pastatytas iš didelio tankio medžiagų, yra didelė sienų inercija. Jei temperatūra patalpose nukritusi, prireikia ilgesnio laiko tarpo, kol namas sušyla, be to, patalpų temperatūros svyravimai gali būti juntami priklausomai nuo to, kiek nuo tos vietos yra nutolęs šilumos šaltinis. Be to, sunkus gaminys labiau apkrauna pamatus ir yra sunkiai apdirbamas produktas, gali nukentėti statybininkų sveikata. Jei nuspręsite namą statytis iš labai lengvų medžiagų, tarkime, karkasinį, vidaus oro temperatūra ten keisis labai greitai. Šaltu oru, išjungus šildymą, vidaus temperatūros svyravimai bus juntami labai greitai. Tai ypač ne patogu žmonėms, kurie visą darbo dieną yra išvykę iš namų, o vakare randa užgesusį šildymo katilą ir nekomfortišką šaltį namuose. Patartina namo statybai rinktis tarpinį variantą – sienų medžiagos turi būti nei per „sunkios“, nei per „lengvos“. Taip užtikrinama žmogui jaukiausia aplinka.

Ilgaamžiškumas

Lietuvos klimatas pastatų konstrukcijas veikia gana agresyviai ir yra tikras išbandymas sienų ilgaamžiškumui. Teisės aktuose, reglamentuojančiuose gaminių ilgaamžiškumą, numatyta, kad mūro blokeliai, naudojami išorės sienoms, turėtų minimaliai atlaikyti 25 šalčio ir šilumos ciklus, per kuriuos atsparumas gniuždymui liktų nesumažėjęs. Dauguma blokelių atlaiko 50 ciklų, bet keraminiai ar akytojo betono – tik 25–35 ciklus. Šis parametras ypač svarbus, jei statomas pastatas nėra apšiltinamas tais pačiais metais, tuomet reikėtų rinktis medžiagas, atsparesnes temperatūros kaitai. Tokį pranašumą turi stambiaporės struktūros mūro blokai. Šią medžiagą įmirkius, išorinės poros niekada iki galo neprisipildo vandens, o užšąlant susidaręs ledas turi vietos plėstis ir neardo blokelio struktūros.

Šiluminė varža

Jokie blokeliai neatlaiko reikalavimų, kad šiluminė varža R būtų didesnė kaip 5 m2K/W, ir bet kokius blokelius reikia šiltinti. O jei ir pastatytume tokio storio sieną, kuri atlaikytų tokią varžą, tikėtina, kad vadinamasis rasos taškas (kur susitinka šiluma iš vidaus ir šaltis iš išorės) bus blokelyje. Ilgainiui blokelyje atsiradusi drėgmė šaldama ardys jo struktūrą. Idealiu atveju rasos taškas turi būti šiltinimo sluoksnyje (vatoje arba polistireniniame putplastyje). Tyrimai rodo, kad šalčiausios sienos, naudojant panašaus storio mūro blokelius ir šiltinimo sluoksnį, yra sumūrytos iš silikatinių ir betoninių blokelių. Šilčiausios sienos, naudojant panašaus storio mūro blokelius ir šiltinimo sluoksnį, yra sumūrytos iš akytojo betono ir keramzitbetonio blokelių.

Pagrindiniai kriterijai renkantis blokelius yra gaminio ilgaamžiškumas, šiluminė varža, drėgmės įgeriamumas, stipris ir svoris, garso izoliacija, ekologiškumas. Taip pat svarbu gaminio kaina, rūpi ir statybininkų atsiliepimai, galintys suteikti svarbios informacijos

Statybiniai blokeliai Fibo

Statybininkų vertinimas

Keraminiai blokeliai

Teigiamos savybės: didelis atsparumas gniuždymui ir ugniai, ekologiškumas.

Trūkumai: nedidelis atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams, galimas dūžis, nemažai atliekų. Sienose, sumūrytose iš keraminių blokelių, sudėtinga tiesti instaliacijų laidus, blokeliai sunkiai pjaustomi, kyla problemų tvirtinant sunkesnius daiktus. Blokus, paliekamus žiemos periodui, rekomenduojama uždangstyti. Nearmuotose sienose dėl šiluminio medžiagų plėtimosi gali atsirasti trūkių.

Akytojo betono blokeliai (dujų silikato)

Teigiamos savybės: nedidelė kaina, galimybė lengvai apdoroti. Blokeliai lengvi, gana lygūs. Jų geras atsparumas ugniai, neblogos termoizoliacinės savybės.

Trūkumai: labai blogas blokelių atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams. Šie blokeliai lengvai įgeria vandenį ir labai lėtai džiūsta. Prie jų sudėtinga tvirtinti sunkius daiktus. Tai sunkiai orą praleidžianti medžiaga, dėl to negarantuojamas geras mikroklimatas pastato viduje. Nerekomenduojama per žiemą palikti atvirose vietose.

Silikatiniai blokeliai

Teigiamos savybės: atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams (F50), atsparumas gniuždymui. Gera šių blokelių garso izoliacija, patogus inkaravimas – galima tvirtinti sunkius daiktus. Blokeliai atsparūs ugniai.

Trūkumai: sudėtingas blokelių apdorojimas, dėl lygaus paviršiaus prie jų blogai limpa tinkas. Jų labai bloga šiluminė varža, didelis svoris, todėl apkraunami pamatai, perdangos plokštės. Nearmuotoje sienoje dažnai atsiranda skilimų. Dėl didelio svorio ir išeigos nukenčia darbo sparta.

Betoniniai blokeliai

Teigiamos savybės: geras atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams (F50), gniuždymui, ugniai, gerai izoliuoja garsą, nedidelė kaina.

Trūkumai: labai bloga šiluminė varža, prasta galimybė juos apdoroti, o dėl plonų sienučių sudėtinga inkaruoti, tvirtinti fasado sistemą, įrengti komunikacijas. Nearmuotoje sienoje dažnai atsiranda įtrūkių, galimas dūžis.

Keramzitbetonio blokeliai

Teigiamos savybės: puikiai slopina garsą, yra šilti ir lengvi, paprastai mūrijami, gali dirbti ir neprofesionalai – darbo procesas tikrai spartus. Blokeliai nepūva ir nepelija, mat nekaupia drėgmės. Palyginti su akytojo betono, keraminiais, silikatiniais blokeliais, keramzitbetonį galima įvardyti kaip vidutinio stiprio ir atsparumo. Geras atsparumas ugniai, šaldymo ir šildymo ciklams (F50), patalpose sukuria sveiką mikroklimatą. Nebijo atšiaurių sąlygų – galima palikti mūrą per žiemą ar net be apdailos visam laikui. Galima naudoti pamatams, nes jų neveikia korozija. Blokeliuose lengva tiesti instaliacijos laidus, lengva inkaruoti.

Trūkumai: palyginti su kitais mūro blokais, didesnė 1 m3 šių blokelių kaina.

Garso izoliacija

Svarbu ir garso izoliacija – kuo sunkesnė ir tankesnė statybinė medžiaga, tuo geresnė garso izoliacija. Tinkamai įrengiant sieną, būtina naudoti ne tik gerų garso izoliavimo rodiklių medžiagas, bet ir tinkamai jas panaudoti ir įrengti. Kalbant apie vidaus atitvaras, labai svarbu teisingai sumontuoti konstrukcinius mazgus prijungiant pertvarą prie perdangos plokštės viršuje ir apačioje, masyvios konstrukcijos, gelžbetoninės monolitinės kolonos, lengvųjų konstrukcijų atitvaros, „kertančios“ besiribojančią fasadinę sieną, taisyklingai įrengti apskaitos prietaisų skydines, kištukinius lizdus. Nesilaikant šių reikalavimų sunku tikėtis geros garso izoliacijos tarp patalpų. Taip pat verta žinoti, kad tarp kambarių durų (kaip dabar įprasta) nedarant slenksčių, garsas skverbsis pro duris, nors atitvara ir būtų iš tankios medžiagos.

Kaina

Planuodami namo statybą ar sienų mūrijimą, klientai turėtų atsižvelgti ne tiek į pigesnes blokelių kainas, o į tai, kiek kainuos pati siena, pastatyta iš jų, kompleksiškai įvertinti visos sienos konstrukcijos sąnaudas kiekvienu atveju. Reikėtų įvertinti armatūros poreikį, mūro mišinio ir vidaus tinko sąnaudas, fasado šiltinimo subtilybes ir, kas labai svarbu, darbo sąnaudas, kurios gali gerokai skirtis priklausomai nuo pasirinktos medžiagos. Toks planavimas sudarytų aiškesnį ir patikimesnį vaizdą. Reikėtų apskaičiuoti, kokia blokelio šiluminė varža, kiek kainuos darbas, kiek reikės šiltinimo ir apdailos medžiagų. Viską apsvarsčius gali paaiškėti, kad suma, sutaupyta perkant pigesnę ar prastesnės kokybės produkciją, turės būti išleista darant storesnį tinko ar mūro sluoksnį arba kad dalis blokelių bus išmesta kaip atliekos.

Ekologiškumas

Svarbus ir ekologiškumo kriterijus. Visi stengiamės rinktis sveikatai nekenksmingas medžiagas. Šiuo atveju, renkantis sertifikuotą produkciją, tikrai galima teigti, kad ji neturėtų kenkti mūsų sveikatai. Vakarų Europoje į ekologiją žiūrima plačiau ir vertinama, kad pats gamybos procesas taip pat atima labai daug gamtos išteklių, pvz., sudegintų dujų, tad būtina atsižvelgti ne tik į paties gaminio ekologiškumą, bet ir į jo gamybą.

Statybiniai blokeliai Fibo: renkamės blokelius mūriniam namui

Straipsnis publ. Super namai; Armina Stepanovič

Pasidalink: