apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

ARTRASAS, UAB

Daugiau nei 9-erius metus veikianti kauniškė bendrovė „Saulės broliai“ tokį pavadinimą pasirinko neatsitiktinai – ji gali tiekti jūsų namui ekologišką, neišsenkančią šešis mėnesius per metus ir nieko nekainuojančią saulės energiją, kuri taupiai šildys vandenį įvairioms jūsų reikmėms. Tereikia ryžtis naudingai investicijai – įrengti saulės kolektorius.

Kas yra saulės kolektoriai?

Dabar vis daugiau dėmesio skiriama alternatyvios ir kartu gamtą tausojančios, atsinaujinančios energijos gavimo ir panaudojimo būdams – daugėja vėjo jėgainių, saulės kolektorių. Pastarieji sugeria NEMOKAMĄ saulės energiją bei panaudoja ją vandeniui ir iš dalies būstui šildyti. Investicija į tokiu būdu pašildomo vandens įrangą greitai atsiperka, nes namuose sunaudojama mažiau MOKAMO kuro. Vis dėlto standartinė saulės kolektorių sistema negali užtikrinti viso karšto vandens poreikio ištisus metus, nors veikia net ir labai ūkanotą dieną.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Kas tie saulės kolektoriai?

Į šį ir kitus dabar itin populiarius klausimus paprašėme atsakyti bendrovės „Saulės broliai“ rinkodaros vadovą Arūną Rimkų. „Saulės kolektorius – tai šildytuvas, kurį sudaro įrenginių kompleksas, pritaikytas saulės energijai surinkti ir paversti ją karštu vandeniu. Tokių įrenginių sistema šildo vandenį net pusę metų. Mes siūlome saulės šildytuvus iš nerūdijančio plieno detalių, – tai pailgina jų eksploatacijos laiką, sumažina vandens perkaitimo ir įrenginių kalkėjimo problemas. Beje, prie boilerio ši sistema prijungiama plastikiniais vamzdžiais, naudojant pagrindines santechnikos medžiagas, kurių yra kiekvienoje santechnikos prekių parduotuvėje“, – tikino A.Rimkus ir pažymėjo, kad kai kurių tipų saulės kolektorius gali įsirengti patys jų pirkėjai, kurie tikrai sugebės savo namuose pakabinti paprastą vandens šildytuvą ir sumontuoti visą bendrovės produktą.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Sistemos ypatumai

Ar užšąla žiemą saulės kolektorių (šildytuvų) įranga? „Ne, neužšąla, – garantavo A.Rimkus. – O šiltuoju metų laiku vandens kiekį joje automatiškai reguliuoja elektroninis valdiklis. Be to, sukaupta ir nepanaudota saulės šilumos energija nenueina vėjais – ji „sandėliuojama“, o žmonėms išvykus iš namų, vandens šildymo sistema veikia vadinamuoju budinčiu režimu be elektros.“

Saulės kolektoriai sutaupo iki 70 proc. metinių išlaidų, skirtų karštam vandeniui ruošti. Be to, jie labai naudingi pirčių, lauko ir vidaus baseinų, šildomų grindų, lauko dušinių savininkams. Juk žinoma, kaip brangu išlaikyti pastovią vandens temperatūrą, pavyzdžiui, baseine.

Saulės kolektoriai gali būti pritaikyti ir pramonės įmonėse, kur yra didelis karšto vandens poreikis nuo kovo iki lapkričio, bet saulės kolektoriai nėra naudingi tuose namuose, kur gyventojai labai mažai sunaudoja karšto vandens.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Plokštieji ir vakuuminiai saulės kolektoriai

Į klausimą, kokios yra saulės kolektorių rūšys, pašnekovas atsakė taip: „Yra dvi pagrindinės jų grupės: plokštieji ir vakuuminiai. Ir vieni, ir kiti gali būti įvairių tipų, turėti savų pranašumų ir trūkumų. Todėl spręsti, kokį kolektorių rinktis, gali tik specialistai. „Turiu pasakyti, pavyzdžiui, vakuuminis kolektorius gali veikti efektyviau nei plokščiasis, tačiau kolektoriaus rūšies pasirinkimą turi lemti ne tai, o gyventojo karšto vandens poreikis, namo stogo orientacija į pasaulio šalis, jo pasvirimo kampas ir kiti dalykai“, – įsitikinęs pašnekovas.

Vakuuminiai kolektoriai gali būti įrengiami ne tik ant stogo, bet ir kabinami, pavyzdžiui, ant pastato sienų. Tačiau įrengti šiuos kolektorius yra gan brangu. O štai plokš­ tieji saulės kolektoriai yra pigesni už vakuuminius ir patvaresni. Be to, jiems nereikia ypatingos priežiūros, jie tarnauja ilgiau – iki 25 metų, yra nepamainomi įrenginiai daugiabučiuose namuose, nes tai greičiausiai atsiperkantys saulės kolektoriai, itin tinkami karštam vandeniui ruošti.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Kada laikas gerti kavą?

Į klausimą, kas atsitinka, kai vandens temperatūra šildytuvo sistemoje pasiekia beveik virimo laipsnį, A.Rimkus šypsodamasis atsako: „Tokiu atveju aš geriu kavą, nes ją puodelyje užpilu gerųjų savybių nepraradusiu saulės energija pakaitintu vandeniu. Jei kolektoriaus sistema teisingai įrengta, aukšta vandens temperatūra jokio pavojaus nekelia ir jo nereikia, kaip kai kas galvoja, nuleisti, – vandens temperatūros režimą kontroliuoja sistemos elektronika. Jei pasitaiko šaltų, lietingų dienų – tai irgi ne problema, nes Lietuvoje metinis saulės spindulinės energijos kiekis beveik nenusileidžia patenkančiam, pavyzdžiui, į Vokietijos teritoriją ir lenkia Didžiosios Britanijos, Belgijos, Olandijos rodiklius.

Tad nėra priežasčių manyti, jog Lietuvoje neefektyvu plėtoti saulės energiją transformuojančias technologijas, nes tai sėkmingai daro šalys, kurių gamtinės sąlygos labai artimos mūsų klimatui.“

Klysta ir tie, kurie mano, kad saulės kolektoriams nereikalingi specialūs vandens šildytuvai. Žinoma, yra tokios kolektorių sistemos, kurios pritaikomos prie gyventojo jau turimo vandens šildytuvo, tačiau aukštesnio lygio sistemų patikimą veikimą gali už­ tikrinti tik specialūs vandens šildytuvai.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Iš dalies šildo ir būstą

„Saulės brolių“ klientai neturi jokių problemų dėl saulės kolektorių sistemos įrengimo. Mat ši bendrovė yra visa apimančio klasterio, kuris teikia daugybę paslaugų, narė. Tad saulės energiją panorusiems įdarbinti savo namuose gyventojams kolektoriai su visais įrenginiais bus atvežti nemokamai, sumontuoti ir pri­žiūrimi už prieinamą kainą. Beje, keturių asmenų šeimai pasirinkta saulės kolektorių sistema gali kainuoti nuo 650 eurų. Pasak pašnekovo, visa saulės kolektoriaus įranga atsiperka per pusantro ar du sezonus ir nereikalauja didelių papildomų investicijų ateityje.

„Aš pats įsirengiau namuose saulės kolektorius ir suderinau su 3 000 l akumuliacine vandens talpykla, pritaikyta saulės kolektoriams. Visą šią sistemą katilinėje sujungiau su malkiniu katilu. Iš pradžių buvo sunku patikė­ti, kad, atvėsus orams, malkinį katilą galėjau kurti tik kas trečią ketvirtą parą – tokiam laikui būste pakakdavo saulės kolektorių gaminamos šilumos normaliai kambarių temperatūrai palaikyti, – tvirtino A.Rimkus. – Beje, saulės kolektorių teikiamą šilumą galima derinti ne tik su namo šildymu malkomis, bet ir briketais, kietuoju kuru, dujomis ar net geoterminiu šildymu.“ Priminsime, kad nuo 2020 m. naujos statybos namuose bus privaloma įrengti atsinaujinančios energijos šaltinį.

Saulės kolektoriai – puikus būdas įdarbinti saulę namuose

Straipsnis parengtas pagal: „Žalia harmonija“; Kaip įdarbinti namuose saulę?

Pasidalink: