apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Moduliniai vaikų darželiai – naujos kartos statiniai ir nestandartinių modulių

Moduliniai vaikų darželiai – naujos kartos statiniai ir nestandartinių modulių Moduliniai vaikų darželiai – naujos kartos statiniai ir nestandartinių modulių

RYTERNA MODUL, UAB

www.rmodul.lt

Sostinės naujos kartos moduliniams darželiams – „Gabijėlė“, „Atžalėlė“, „Gintarėlis“ ir „Medynėlis“, bendrovė „Ryterna Modul“ pagamino unikalius, specialiai projektui skirtus nestandartinius modulius.

Gamybą teko perorganizuoti jau vykdant projektą

Visiems keturiems darželiams buvo pagaminti skirtingų dydžių moduliai, kurie buvo sumontuoti kaip dviejų aukštų pastatai su sutapdintais stogais. Patalpos buvo formuojamos iš 2 ar 3 skirtingo dydžio modulių. Kiekvienas modulis buvo pagamintas gamykloje, įrengiant apšiltintas grindis, daugiasluoksnių plokščių sienas, atliekant visą vidaus apdailą. Šie moduliai, įrengus sienas iš 30 cm storio daugiasluoksnių plokščių, visiškai atitinka reikalavimus, privalomus A+ energinio naudingumo kategorijos pastatams.

„Kadangi modulinė statyba teisės aktuose nėra atskirai reglamentuota, tai darželiams, kuriems gaminome ir tiekėme modulius, buvo taikomi tokie pat griežti reikalavimai, kaip ir kitiems ypatingos svarbos statiniams“, – sakė „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas Vainius Gabalis.

Tai, kad moduliniams pastatams trūksta reglamentavimo, įmonei sukėlė nemažai problemų. Kaip pasakojo gamintojų atstovas V. Gabalis, ne vienai komisijai teko įrodinėti, kad moduliai atitinka reikalavimus, kurie keliami ypatingos svarbos statiniams, o prie tokių priskiriami ir vaikų darželių pastatai. Projektas, kurį parengė Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma, buvo koreguojamas gamybos metu, nemažai detalių gamintojams teko ir perdaryti.

Nors bendrovė „Ryterna Modul“ nebėra modulių gamybos srities naujokė, tačiau, įgyvendinant sostinės vaikų darželių plėtros projektą, teko koreguoti gamybą, įdiegti ne vieną naujovę.

„Šis projektas mūsų įmonei iš principo tapo išskirtinis. Atsirado keletas dedamųjų, kur mums patiems, kaip gamintojams, konstruktoriams, prisiėjo patobulinti veiklą, – pasakojo V. Gabalis, pastebėdamas, kad vis tik darbų perorganizavimą pavyko įgyvendinti nesugaištant daug laiko. – Didžiausia problema, kuri lėmė veiklos pokyčius, buvo įstatymų bazės tokio tipo pastatams nebuvimas.“

Kaip ryškiausią iliustraciją įmonės atstovas pateikia stogo konstrukciją. Iki modulių vaikų darželių pastatams buvo gaminama stogo konstrukcija, kuri „Ryterna Modul“ klientams idealiai tarnauja jau daugiau negu dešimtmetį. Įmonė, laimėjusi konkursą tiekti modulius vaikų darželiams, pradėjo gaminti įprastus stogus, nes iki šiol nebuvo jokių sąlygų, apibrėžiančių, kaip toks stogas turėtų atrodyti. Reikalavimai buvo suformuluoti jau vykdant projektą, todėl įmonei teko stogus gaminti iš naujo, nors jie jau buvo pagaminti pusei modulių. Tai kainavo ir laiko sąnaudų, nes teko ne tik perorganizuoti gamybą, bet ir laukti, kol bus patvirtinti privalomi reglamentai.

„Taigi mums teko ne tik gaminti modulius, bet ir įrodinėti, kad jie atitinka griežtus reikalavimus, keliamus ypatingos svarbos statiniams“, – sako V. Gabalis.

Jo žodžiais, šie iššūkiai paskatino ir pačios gamyklos, visų padalinių, ypač konstruktorių, tobulėjimą. Modulinių pastatų gamintojus į priekį vedė ne vien siekis patenkinti kliento lūkesčius, bet ir noras įrodyti, kad modulinis pastatas yra toks pat geras, kaip ir kapitalinis.

Modulinės statybos vaikų darželiai Vilniuje niekuo nesiskiria nuo įprastinės statybos darželių. Tačiau tokia statyba taupo laiką ir suteikia mobilumo – palieka galimybę pastatą „auginti“ arba mažinti pagal poreikį.

Moduliniai vaikų darželiai

Moduliai gali būti ne tik su visa apdaila, bet ir su baldais

Vilniaus vaikų darželiams buvo gaminami dviejų aukštų moduliai. Tačiau gamintojų galimybės yra kur kas didesnės. Galima pagaminti ir didesnio aukščio bei ploto modulius, tačiau daugeliu atvejų trukdo ribotos transportavimo galimybės. Gabenti didelių išmatavimų modulius, vadinasi, neišvengiamybė aplenkti viadukus, kelti laidus, ieškoti specialios technikos – tad gabenimo išlaidos taptų nepagrįstai didelės.

Todėl paprastai pasirenkama gamykloje pagaminti standartinių matmenų modulius ir juos sujungti objekte į vieną pastatą. „Ryterna Modul“ gamykloje pagaminti moduliai gali būti ir 90 proc. baigtumo.

„Mes ne tik pagaminame modulius, bet ir sudedame langus, duris, atliekame visą vidaus apdailą. Atvežus į vietą, belieka modulius sujungti ir pastatą prijungti prie tinklų“, – sako V. Gabalis, akcentuodamas, kad, klientui pageidaujant, moduliai gali būti įrengiami ir su baldais.

Moduliniai statiniai nuo įprastų skiriasi tik konstrukcine struktūra. Jeigu moduliai nebus kilnojami, keičiami, paprastai jie įrengiami ant stacionarių išlietų pamatų. Kitais atvejais moduliai sumontuojami tiesiog ant suguldytų gelžbetoninių stulpų.

Kalbėdamas apie modulių pranašumus, gamintojų atstovas atkreipia dėmesį, kad jie gaminami gamykloje, uždarose patalpose. Tai reiškia, kad gamybos metu konstrukcijos nepatiria neigiamo oro sąlygų poveikio – medžiagos turi geras technines savybes.

Ir vienas iš svarbiausių modulinės statybos pranašumų – kur kas trumpesnis statybos laikas. Jeigu įprastai pastatui reikia bent jau metų, tai moduliai šį laiką gali sutrumpinti perpus: kol statybvietėje atliekami žemės darbai, klojami pamatai, tiesiami tinklai, gamykloje spėjama tuo pačiu metu paruošti reikalingus modulius.

Moduliniai vaikų darželiai

Pasidalink: