apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Gatvės šviestuvų būklė - Europoje daugiausiai gatvių apšvietimo įrenginių yra senesni nei 25 metų

Gatvės šviestuvų būklė - Europoje daugiausiai gatvių apšvietimo įrenginių yra senesni nei 25 metų Gatvės šviestuvų būklė - Europoje daugiausiai gatvių apšvietimo įrenginių yra senesni nei 25 metų

LEDVANCE atstovybė Lietuvoje

Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis, Slovėnija, Slovakija, Bulgarija ir Rumunija yra tarp mažiausiai šviestuvų vienam gyventojui Europoje turinčių valstybių. O ir turimi neužtikrina gyventojų saugumo. Europos miestuose yra daugiau nei trys ketvirtadaliai senesnių nei 25 metų gatvių apšvietimo įrenginių.

Europoje daugiausiai gatvių apšvietimo įrenginių yra senesni nei 25 metų.

Apklausa, atlikta 12-oje pasaulio didmiesčių pagal programą „LightSavers“, parodė, kad iki 80 procentų žmonių jaučiasi saugesni, kai gatves apšviečia balta, šviesos diodų (LED) skleidžiama, šviesa, o ne degant tradicinėms natrio lempoms. „Osram“ šalies ir savivaldybių valdžios atstovus ragina atsižvelgti į visuomenės saugumą ir diegti naują, baltą šviesą skleidžiantį apšvietimą, nes Europos miestuose yra daugiau nei trys ketvirtadaliai senesnių nei 25 metų gatvių apšvietimo įrenginių.

Baltas apšvietimas – saugesnė aplinka

Europos komisijos leidinyje „Miestų apšvietimas. Inovatyvaus apšvietimo spartinimas Europos miestuose“ teigiama, kad Europoje vis dar yra daugiau nei 90 milijonų tradicinių gatvių žibintų, dėl kurių nėra užtikrinamas saugumas motorinėms transporto priemonėms, dviratininkams ir pėstiesiems. Atsižvelgdama į 21 procentą visų Europos Sąjungoje mirtimi pasibaigusių eismo nelaimių, susijusių su pėsčiaisiais, Europos Komisija rekomenduoja šį mirčių skaičių mažinti įrengiant tinkamą gatvių apšvietimą.

Šviesos paskirstymas naudojant šviesos diodus ne tik sustiprina saugumo jausmą. Teisingai įrengtų tokių žibintų skleidžiama ryški šviesa neakina, o apšviečiant pavojingas ir tamsias vietas, sumažinamas nelaimingų atsitikimų skaičius. Tačiau nepakanka vien ryškiau šviečiančių šviestuvų – reikia pasirūpinti tinkama optika, kuri sumažina akinimą. Kitu atveju atsitinka taip, kad gatvėje šviesos daug, bet jos akinimas sukelia diskomfortą vairuotojams, o tada saugumas lieka neužtikrintas.

Lietuvoje – daugiausiai senų šviestuvų

Daugumos Lietuvos miestų apšvietimą sistemą sudaro apie 60 proc. fiziškai ir morališkai pasenusių šviestuvų. Be to, Lietuva yra Europos uodegoje pagal gatvių šviestuvų skaičių, nes vienam šalies gyventojui tenka tik po 0,04 šviestuvų. Tokia pati statistika yra ir kitose Baltijos šalyse, Slovėnijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje ir Rumunijoje. Tik Čekijoje vienam gyventojui tenka dar mažiau šviestuvų – 0,03. Europos šviesos lyderės yra Švedija, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija. Jose vienam žmogui tenka nuo 0,22 iki 0,11 lempų vienam žmogui.

Nors Europos miestuose pradedamas įrenginėti baltas apšvietimas, tačiau žinant, kiek dar yra senų apšvietimo įrenginių, negalima nurimti. Savivaldybių valdžios institucijos negali ignoruoti dabar siūlomų pažangių technologijų ir apšvietimą turi laikyti pagrindine priemone, ne tik padėsiančia pagerinti visuomeninį saugumą, bet ir išsaugoti gyvybes.

Skaičiuojama, kad šviesos diodų apšvietimas tarnauja nuo 50 000 iki 100 000 valandų ar dar ilgiau, todėl sumažėja elektros sistemų priežiūros išlaidos. Saugumą užtikrinti ilgiau padeda ir galimybė reguliuoti šviesos srautą – ne piko metu gatvių apšvietimą galima ne visiškai išjungti, o tik pritemdyti. Baltą šviesą skleisti gali ne tik šviesos diodų lempos, bet ir didelio intensyvumo išlydžio lempos (angl. „high intensity discharge”; toliau – HID). Daugumoje miestų, kuriuose siekiama įrengti efektyvų baltą apšvietimą, tačiau nėra galimybių brangiai investuoti į visišką apšvietimo pakeitimą šviesos diodais, siūloma naudoti HID lempas.

Mažina CO2 kiekį

Europos Sąjungoje yra numatyta iki 2020 metų padidinti energijos vartojimo efektyvumą 20 procentų. Darnus šviesos diodų naudojimas gali padėti iki 80 proc. sumažinti miestuose išmetamo anglies dioksido kiekį, lyginant su tradiciniais sprendimais.

Šiuo metu apšvietimas sudaro 50 procentų miestuose sunaudojamos elektros energijos. Tinkamai valdant šviesos diodus ir baltą apšvietimą šios energijos galima sutaupyti daugiau. Kaip pavyks atnaujinti apšvietimą ir įgyvendinti ambicingus 2020 metų planus, priklauso tik nuo Europos šalių vyriausybių.

„Osram“ produkciją apima visa sudedamųjų dalių grandinė, pradedant lempomis, opto puslaidininkiais, tokiais kaip šviesos diodai (LED) ir baigiant elektroninio valdymo aparatūra, universaliais šviestuvais, šviesos valdymo sistemomis bei apšvietimo sprendimais.

Pranešime naudota informacija iš:

http://cordis.europa.eu/fp7/ict/photonics/docs/ssl-cip/lighting-the-cities_en.pdf

http://www.lkpt.lt/lt/statistika/2013/

http://thecleanrevolution.org/_assets/files/LED_report_web1(3).pdf

http://thecleanrevolution.org/_assets/files/LED_report_web1(3).pdf

http://cordis.europa.eu/fp7/ict/photonics/docs/ssl-cip/lighting-the-cities_en.pdf

http://ec.europa.eu/transport/road_safety/users/pedestrians/index_en.htm

http://www.standard.co.uk/news/london/boris-johnson-dimmer-switches-for-street-lights-will-cut-bills-9023010.html

Pasidalink: