apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

Kasybos technika, UAB

Visi tvenkiniai ir maži ežerai kartais gali tapti dumblini. Tokiame vandenyje nemalonu maudytis, o pats telkinys netenka estetinio patrauklumo. Žvejyba taip pat nukenčia - drumzlinas vanduo nepraleidžia saulės spindulių, o tai mažina maisto kiekį vandenyje ir kai kurios žuvų rūšys nebegali normaliai maitintis. Daugeliu atveju tai trumpalaikis procesas, tačiau retkarčiais savaiminio vandens apsivalymo galima ir nesulaukti. UAB „Kasybos Technika“ patirtis rodo, kad tokiu atveju nereikia delsti, o imtis priemonių, kurios likviduotų vandens drumstumą bei užkirstų kelią jam ateityje atsirasti.

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

Priežastys labai įvairios

Vanduo tampa dumblinas dėl jame ištirpusių dirvožemio dalelių (paprastai molio, durpės) ir nusidažo rudai šokoladine spalva. Žalia spalva vandenį nudažo žydintys dumbliai, atsirandantys dėl pernelyg didelio maistingųjų medžiagų kiekio vandenyje. Telkinio vanduo gali tapti dumblinu dėl keleto priežasčių. Pirmiausiai, dėl to gali būti „kaltos“ biologinės priežastys - žuvys ir vandens paukščiai (antys ir žąsys). Dideles karpių populiacijos gali sudrumsti vandenį dėl jų neršto ir maitinimosi sekliuose vandenyse. Nuolatinis pliuškenimasis ir knaisiojimasis sekliuose vandenyse ne tik paskatina ant dugno gulinčių dirvožemio dalelių pakartotinį tirpimą vandenyje, bet ir yra žalingas seklių vietų augalams, kurie padeda apsaugoti krantus nuo vėjo sukeltų bangų poveikio.

Didelis kiekis naminių ančių ir žąsų kelia tas pačias problemas. Be to, vandens paukščiai dažnai maitinasi krante augančiais augalais, o tai gali sukelti eroziją. Vis dėlto gan dažnai pagrindine dumblino vandens priežastimi gali tapti įtekantis vanduo, ypač, jei tvenkiniai pasipildo pertekliniais vandenimis iš arti esančių vietų, kurios yra apdorojamos žemės ūkio padargais.

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

Prevencinės priemonės atsieis pigiau

Prevencinės priemonės - tai būdai išvengti brangiai kainuojančio tvenkinio vandens valymo. Laikytis prevencinių priemonių yra daug pigiau nei bandyti spęsti susidariusią problemą arba valyti tvenkinio vandenį, naudojant įvairias mineralines medžiagas. Taigi, pirmiausiai UAB „Kasybos Technika“ rekomenduotų atkreipti dėmesį į prevencines priemones.

Ruošiant vandens telkinio dugną - kasant kūdrą ar valant teritoriją tvenkiniui, visuomet būtina iškasti durpės. Jei durpių sluoksnis bus užlietas vandeniu, po kelerių metų durpės ims kilti į paviršių ir ilgam užterš vandenį.

Neiškasus durpių tvenkinyje vanduo bus tamsus ir drumstas, vandens telkinys praras rekreacine vertę ir tiks nebent karosams auginti.

Negalima užlieti žemės ploto, kuriame likę medžiai ir krūmai, net ir jų šakos ar kelmai.

Augmenijos liekanos pūva, naudodamos vandenyje esantį deguonį, todėl teks dažniau valyti telkinį.

Idealu, jei tvenkinio maudymosi vietoje užpilama žvyro ir smėlio sluoksniu - jis apsaugos ir nuo vandens augmenijos suvešėjimo seklumoje. Žvyruoti viso kūdros dugno nebūtina - jei ketinama veisti žuvis, joms stigs pašaro. Vandens tvenkinio pakrantėje būtina pasėti mažiausiai metro pločio apsauginę žolės juostą, o jei yra vietos - ir plačiau. Ji atliks ir sanitarinį vaidmenį - į kūdrą patenkantis lietaus vanduo apsívalys, nesuplauks jo nešami teršalai. Įveiskite ir palaikykite saikingą augmenijos augimą apie tvenkinio krantus. Vikšriais, viksvomis ir švendrais apaugę krantai yra labiau apsaugoti nuo bangų poveikio ir mažiau ištirpusio molio dalelių patenka į tvenkinį.

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija


Ištaisyti padėtį visada galima

Jei nepaisant visų prevencinių priemonių vanduo tvenkinyje tapo dumblinas, visų pirma tvenkinio savininkas turėtų ištirti, ar reikia ką nors keisti ar taisyti. Pradžioje reiktų apžiūrėti įtekančio į tvenkinį vandens sistemos panaudojimą, tvenkinio krantą, išsiaiškinti nepageidautinų žuvų ir kitų gyvūnų rūšių buvimą arba nebuvimą tvenkinyje ir nustatyti ar jie prisidėjo prie to, kad vanduo tapo drumzlinas. Jeigu taip, tai ištaisyti padėtį ir vykdyti atlikto vandens pagerinimo kontrolę. Jeigu tvenkinio vandens pagerėjimas nepastebėtas, tai tvenkinio savininkas gali naudoti smulkintas bei miltelių pavidalo chemines medžiagas pašalinti drumzlėms iš vandens.

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

UAB „Kasybos Technika“ pagrindinė veiklos sritis yra tvenkinių, pamatų duobių kasyba, pakrančių bei tvenkinių valymas ir gilinimas, pelkių valymas, reljefų formavimas, įvairios atitinkamiems darbams skirtos technikos nuoma, aplinkotvarkos darbai. Projektuojame tvenkinius, suderiname projektus su savivaldybe, gauname reikalingus leidimus.

Dumblinas vanduo tvenkiniuose: priežastys ir prevencija

Vaidotas Bagdonas

UAB „Kasybos Technika“ ekspertas

Pasidalink: