apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Deformacinių siūlių sandarinimas

Deformacinių siūlių sandarinimas Deformacinių siūlių sandarinimas

Didėjant pastatų tūriams ir statant juos vis giliau po žeme, pastatuose atsiranda vis daugiau deformacinių siūlių. Pastatai ir kiti statiniai šiandien dažniausia statomi naudojant surenkamo gelžbetonio elementus arba liejant pastato konstrukcijas statybos aikštelėje. Tokių pastatų siūles ir panagrinėsime. Deformacinės siūlės būna susitraukimo, nuosėdžių, temperatūrinės arba visos viename.

Deformacinių siūlių sandarinimas

Susitraukimo siūlės įrengiamos betonavimo metu arba po betonavimo. Po betonavimo dažniausia grindys (kartais ir sienos) yra supjaustomos. Naudojant tokias įdėtines detales kaip „FORMAX 1000 CV“, kurios inicijuoja monolitinės konstrukcijos trūkį, pjaustymų galima išvengti. Tokiu būdu trūkis atsiras pasirinktoje vietoje ir kartu bus užsandarintas, nes „FORMAX 1000 CV“ elementai būna padengti bentonitinio molio sluoksniu, kuris gavęs vandens išbrinksta ir užsandarina trūkį. Iš matomos sienos pusės prieš betonavimą suformuojamas 20x10mm griovelis elemento montavimo vietoje, kad trūkis būtų reikiamoje vietoje. Šis griovelis vėliau užsandarinamas atsparia konstrukciją veikiantiems poveikiams mastika „AQUASTOP CV“. Tokiu būdu supaprastinamas darbas ir eliminuojama žmogiškoji klaida.

Deformacinių siūlių sandarinimas

Deformacines siūles nešildomuose gelžbetoniniuose statiniuose reikia įrengti ne rečiau nei 25 metrai. Dažniai statybos aikštelėje tokio dydžio elementai ir betonuojami. Deformacinės siūlės tokiu atveju yra įrengiamos naudojant „PVC WATERSTOP“ juostas D, DA arba FV tipo. Jos ir atlaiko vandens spūdį iki 5 barų. Juostos pasirenkamos priklausomai nuo konstrukcijos tipo. Sienose dažniausiai yra naudojamos D tipo juostos, o grindyse DA, tačiau jeigu deformacinę sienos ir grindų siūlę reikia sujungti, tai geriau rinktis DA tipo siūlę ir grindims ir sienai. FV tipo siūlės konstrukcijose naudojamos ne kaip sandarumą užtikrinantis elementas, bet kaip estetinis siūlės sandarinimas, nes sandarinant siūles mastika ankstyvoje betono džiuvimo stadijoje betonas susitraukia daugiau nei hermetikas gali priimti, todėl sandariklis atšoka nuo betono ir rangovui tenka remontuoti defektus.

Tarpaukštinėse perdangose, ant kurių vyksta drėgni procesai arba galimas vandens patekimas iš lauko, deformacinės siūlės sandarinamos priklausomai nuo to ar yra įrengiama hidroizoliacija ar ne. Jeigu hidroizoliacija įrengiama, tai deformacinės siūlės sandarinamos hidroizoliacijos lygyje. Visoms hidroizoliacinėms mastikoms ir membranoms skirtoms izoliuoti didelius konstrukcijų plotus deformacinių siūlių zonose reikalingos papildomos sandarinimo medžiagos. Vieni gamintojai siūlo visą komplektą medžiagų deformacinėms siūlėms sandarinti, tačiau kiti gamintojai tokių mazgų ir medžiagų nepateikia. Kaip pavyzdys bituminės membranos. Lietuvoje galiojantis STR skirtas stogams pateikia rekomenduojamus mazgus, kuriuose nurodo jog įrengiant daug sluoksnių dangos per deformacinę siūlę, siūlė bus sandari. Tačiau tai yra netiesa.

Deformacinių siūlių sandarinimas

Bituminės dangos nėra skirtos darbui žemose temperatūrose, nes nors ir modifikuotas, veikiamas šalčio bitumas labiausia iš visų izoliacinių medžiagų  kietėja ir mažėja jo tamprumo modulis, dėl ko deformacinės siūlės zonoje jis sutrūkinėja ir pradeda leisti vandenį, nors jo tempiamasis stipris vis dar atitiktų eksploatacinių savybių deklaracijoje nurodytas vertes, kadangi už šią savybę atsako tik armavimo sluoksnis. Siekiant to išvengti, siūlės zonoje turi būti naudojama elastinga juosta, pavyzdžiui tokia kaip „CETLASTIC“, kuri klijuojama prie betono arba tarp izoliacinių sluoksnių su CLV201“ klijais. Tokiu atveju siūlės sandarumas bus užtikrintas, nes „CETLASTIC“ juostos pailgėjimas tempiant siekia 500 proc. ir ji atspari visiems pastato konstrukcijas veikiantiems poveikiams.

Jeigu tarpaukštinės perdangos neturi hidroizoliacijos sluoksnio, nes vis dar pasikliaunama betono su priedais hidroizoliacinėmis savybėmis, ypatingas dėmesys privalo būti skiriamas deformacinių siūlių sandarinimo patikimumui, nes jose dažniausia būna už konstrukcijos laikomąją galią atsakingi elementai, tokie kaip skersinę jėgą perduodantys strypai ar įtempiamųjų lynų inkaruoti galai. Tačiau jeigu šių elementų ir nėra, tekantis vanduo ilgainiui pasiekia armatūrą ir dėl prasidėjusios korozijos atšoka armatūros apsauginis sluoksnis strypų inkaravimosi zonoje. Taigi, tarpaukštinėse perdangose „PVC WATESRSTOP“ juostų deformacinių siūlių sandarinimui panaudoti negalime dėl juostų ne atsparumo ultravioletinių spindulių ir cheminių medžiagų poveikiui, kurios nuo automobilių su vandeniu patenka ant deformacinių siūlių. „CETLASTIC“ juosta su „CLV 201“ klijais taip pat nebus naudinga, nes ji nėra atspari trinčiai, nors atlaikytų ir UV, ir cheminių medžiagų poveikį.

Deformacinių siūlių sandarinimas

Tokiu atveju naudojamos įbetonuojami arba montuojami ant siūlės profiliai „JOINTEX V30“. Šios siūlės sukurtos taip, kad visi siūlės elementai derėtų vieni su kitais ir nereaguotų į agresyvios cheminės aplinkos poveikį. Ši siūlė gali priimti  dideles deformacijas ir atlaikyti intensyvų automobilių eismą, sulaikydama vandenį ant perdangos. Šios siūlės tinka ir naujai statomuose pastatuose ir senų pastatų renovacijai.

Pasidalink: